Son dönemlerde birçok etkinlikte kare etiket ismi sık sık duyulmaktadır. Bu konu hakkında insanlarımızda birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. Öncelikle etiketin ne olduğu bilinmesi gerekir. 21. yüzyılda teknolojik gelişmeler ve sanayi sektöründeki gelişmeler ürünlerin daha hızlı bir şekilde üretimini ve piyasaya sürülmesini sağlamıştır. Piyasaya sürülen bu ürünlerin bilgileri ise ilk dönemlerde sadece topluca liste şeklinde yazılmaktaydı.

Buda birçok sorunu beraberinde getirmekteydi. Bunların başında ürünlerin son kullanma tarihleri ve üretim durumları vardır. Ürünlerin üzerine bu etiketler yapıştırıldıktan sonra insanlar son kullanma tarihlerine bakarak ürünlerin durumu hakkında yorum yapabilmeye başladılar. Bunun bir diğer faydası ise üreticilerin ürünlerine raflarına koyma sürelerini doğru bir şekilde ayarlayabilmişlerdir. Bu ürünlerin hem sağlık açısından hem de ekonomik kazançları açısından fayda sağlamıştır. Etiketlerin bir diğer faydası ise ürünlerin nerede ve hangi ortamda üretildiklerine dair bilgi vermesi buna göre alacak insanlar ürünlerin kendilerine uygun olup olmadığını karar vermektedir. Etiketlerin bu faydalarına ek olarak fiyat durumlarını da barındırması ise alıcıların ekonomik imkanlarına paralel ürünler almasını sağlamaktadır. Bu gelişmeler son dönemlerde daha çok insan hayatına etki etmiştir. Örnek vermek gerekirse üretilen yumurtaların üzerinde etiketler bulunmaktadır. Bu etiketlerin üzerinde yumurtanın son kullanma tarihi ve üretildiği ortam hakkın da bilgi vermektedir. Ancak son dönemlerde etiketlerin kullanım alanları çok büyük bir artış göstermiştir. Kare etiket işte bu yeni gelişmelerin bir ürünüdür.

Kare etiket daha çok teknik bir etiket kategorisi değildir. Normal etiketlerle arasında kullanım farkı bulunmaktadır. Normal etiketler insanlara daha çok teknik bilgi vermek amacı ile kullanılmaktadır ancak kare etiketler bir durumu anlatmak için kullanılıyor genellikle. Son dönemlerin trendleri arasında bulunan ve bebeklere yapılan ‘’ hoş geldin’’ partilerinde birçok kare etiket bulunmaktadır. Bunlar genellikle konsepte uygun olarak yapılmaktadır. Erkek ve kız bebekler için farklı renkler ve farklı karakter oluşturularak ister boş bir şekilde istenirse yazılı bir şekilde sunulmaktadır. Bunun yanında doğum günü partilerinde de çok fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanında özel günlerde gönderilen hediyelerin arasında da kendi fikirlerinizi ve güzel dileklerinizi yazabileceğiniz kare etiketler bulunmaktadır. Son olarak da yüzyıllardan beri geleneklerimiz arasında bulunan düğün ve kınalarda kare etiketlerden yapılmış küçük süs ve hediyelik eşyalar bulunmaktadır. Bu gibi birçok alanda kullanılan kare etiketler her geçen gün güzel görünüşleri ile hayatımıza daha çok girmeye devam edicektir.